Torby foliowe, reklamówki, wszelkiego rodzaju woreczki jednorazowe to bardzo poważny problem naszych czasów. Używamy ich od wielu lat, ponieważ mają wiele zalet:

  • są wygodne w użyciu,
  • mają różne wielkości i piękne kolory,
  • chronią zawartość przed deszczem lub wilgocią,
  • po złożeniu zajmują mało miejsca i można je wykorzystać ponownie.

 

Jednak to, co dla ludzi jest udogodnieniem, dla środowiska naturalnego stanowi zagrożenie. Torby i woreczki są porzucane w różnych miejscach, a ze względu na ich niewielką wagę są przenoszone z wiatrem w różne miejsca. Możemy je spotkać na drzewach, trawnikach, w rzekach i jeziorach. W bardzo widoczny sposób zaśmiecają środowisko i oszpecają krajobraz.

 

Któż z nas chciałby spędzić piękny, słoneczny dzień na pikniku na trawie wśród fruwających reklamówek?

Folie są także bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Mniejsze zwierzęta, np. ptaki często zaplątują się w foliowe torby. Większe zjadają te odpady i niestety giną. Również Natura ma ogromne problemy aby pozbyć się odpadów foliowych. Ich całkowite rozłożenie się zajmuje bardzo wiele czasu. Możemy go liczyć w setkach lat! Dlatego warto się zastanowić nad tym problemem. W jaki sposób mogę pomóc Naturze? Najprostszym sposobem będzie ograniczenie korzystania z worków i reklamówek. Na przykład podczas zakupów w sklepie warto zapakować kupione produkty do własnej, materiałowej torby.